Je poslední film Stevena Spielberga stejně dobrej jako ty legendární který „vykrádá“?
Spielberg je dnes již pojem ve filmovém průmyslu. A to jak režisérský, tak producentský, neboť když zrovna nemá nějaký snímek plně pod svou taktovkou, tak do řady projektů zdárně kecá. Seznam jeho povedených počinů více než převyšuje ty, které třeba trochu nevyšly. Vždy dokáže ve svých filmech velmi dobře zprostředokovat atmosféru a pak i předat publiku něco, co by si z jeho filmu měli odnést. Dokázal Steven všechno tohle i ve svém nejnovějším a velmi očekávaném snímku Ready Player One?Příběh o světě budoucnosti, kde lidé už nemají kam jít. To teda aspoň tvrdí hlavní postava, pojmenovaná na styl komiksových hrdinů – Wade Watts. Jediné místo úniku z ošklivého světa, je virtuální realita stvořená vývojářem Jamesem Hallidayem zvaná – The Oasis. Místo, kde můžete být kýmkoliv, čímkoliv a dělat cokoliv. Nejenže je toto místo cílem většiny obyvatelů, pravděpodobně celé Zeměkoule, tak se sem snaží prodrat samozřejmě i různé společnosti, které by rády zahltily celou OÁZU reklamami a zpoplatnily členství. Jedním z těchto korporátů je i tzv. IOI, která zaměstnává nespočet „vojáků“ bojujících s ostatními obyč hráči o získání EASTER EGGU (překlad. Velikonoční vejce). Kdo zmákne totiž řadu úkolů, questů chcete-li, nakonec získá možnost, stát se novým vedoucím, adminem chcete-li, celé Oasis. Každopádně ve zkratce, Wade si myslí, že on je tím pravým, kdo by měl vyhrát. Otázkou pak zůstává, zda-li se mu to podaří, když proti němu stojí celej server protivníků?
Našlapaná moderně zpracovaná devadesátková akce podkreslená tematickou hudbou a nespočtem postav a věcí z dnes již legendárních filmů, jako např. DeLorean z Back to the Future, kterej je kombinací KIDa z Knight Ridera a auťáku z Krotitelů duchů. Tohle uspokojí jak dnešní mládež, tak jejich rodiče. Jasně, tenhle kredit nemůžeme úplně připisovat Spielbergovi, neb autorem původní knihy je Neil Gaiman, ale kdyby už nic jiného, Spielberg si minimálně vybral nejlepší čas, převést tento příběh na plátna kin. Zápletku podává celkem jednoduše, mohlo by se zdát, že sem tam až moc. Některá jednání postav pak mohou občas působit nelogicky či lehce krkolomně. I přes tohle ale vše odsýpá, má to spád i příjmenou pointu. Spielberg zdárně jako Mario, skáče mezi levely komedie, rodinného filmu, lehké pohádky a bláznivé „bayovské“ akce. Občas se možná přistihnete, že kvůli velkému množství odkazů na spoustu jiných věcí, her a filmů, začnete spíše hledat, než sledovat příběh i to je ovšem část, která tomuhle filmu patří a nelze ji asi vytýkat jako chybu. Smutkem ovšem bylo, že jsme se nedočkali potitulkové scény, tohle Spielberg, dle mého, nevychytal.
FINÁLNÍ VERDIKT:
Výlet do devadesátek se Spielbergovi slušně vydařil a tak si v kinech můžou snímek vychutnat i děti se svými rodiči. Každý najde to svoje a kdejaký geek bude na film muset koukat vícekrát, aby našel všechny vejce. Trefil i dogma dnešní doby, kdy hry už přestávají být pouhou zábavou a společně s předlohou N. Gaimana nám naznačují, proč hry prvotně vůbec vznikly. Přes občasné krkolomné či nezáživné konverzace vše vyvažuje vizuální zpracování a pěkná akce. Easter eggů je tolik, že občas mohou odvést pozornost od hlavní dějové linky, ale já je rád. Ze všeho nejvíc zamrzela absence potitulkové scény, která by, podle mě, u filmu tohoto typu, neměla chybět.
70%
Zanechat odpověď