Design a site like this with WordPress.com
Začít

Justice League (2017)

Podařilo se nakonec frankensteineovskou produkci zachránit a dočkali jsme se důstojné superhrdinské týmovky?

„DCčková verze Avengers“ vráží do kin. Po rozpacích a patáliích, které provázely natáčení, nás teď všechny zajímá jediné – rozjede Liga spravedlnosti motor DC do správných otáček, nebo ho jen svou snahou „uchlastá?“

Justice League je již pátým snímkem z filmového DC Universa a zároveň třetím filmem režiséra Zacka Snydera, známého pro jeho komiksové adaptace. Vše to začalo před čtyřmi roky Mužem z oceli, který byl sice trochu rozporuplně přijímán, ale zásadních výtek zatím nebylo mnoho a nakonec se prozatím jedná o pravděpodobně divácky nejúspěšnější Snyderův komiksový počin z filmového vesmíru DC. Když nám poté za tři roky Zack dodal Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, fanoušci se rozdělili na dva tábory – jedni milovali skvělou komiksovost snímku, druzí odsuzovali zmatečnost děje a všeobjímající depresi.V mezičase jsme také koutkem oka zhlédli lehce odfláklou Suicide Squad Davida Ayera a plnými doušky si poté vychutnali Wonder Woman od Petty Jenkins, která si zatím užívá označení nejzdařilejšího DC filmu aktuálního provázaného světa. A tady se pomalu dostáváme do listopadu 2017, kdy se Justice League konečně dostává do kin. Po osobní tragédii Zacka Snydera ji dokončil Joss Whedon (Avengers, Avengers: Age of Ultron), který se podílel také na scénáři.

Batman, který díky Supermanovu nesobeckému činu znovu nabyl víru v lidskost, cítí povinnost zachránit svět před hrozbou, která se na něj žene. Lex Luthor, který si v předchozím příběhu zahrával se silami většími než on sám, totiž na lidstvo přivolal něco, s čím nikdo nepočítal. Města po celém světě a nejenom našem, se hemží monstrózními paradémony, pátrajícími po tzv. Mother boxech pro svého pána, mimozemského dobyvatele Steppenwolfa. Proto je třeba vypátrat další hrdiny, pokusit se je přemluvit ke spolupráci a postavit se společnému nepříteli.„Zajímavý produkt dvou režisérů,“ to jsou slova Bena Afflecka, hodnotící rozdělení Justice League mezi potemnělého Zacka Snydera a uvolněného Josse Whedona. Bylo-li zajímavým myšleno, že snímek působí v první polovině značně nesourodě a jednotlivé sekvence se stylově liší a vesměs je neprovází žádné silné společné téma, pak byl film jednoznačně velmi zajímavým. Ono když se na jednotlivé části v tomto úseku příběhu, zkusíte podívat jako na jednotlivé krátké „epizody“, působí většina velmi zdařile, a pokud jste je už neviděli v přehršli sneek-peeků a trailerů, zaujmou a někdy i pobaví. Svůj účel ale úplně nesplní a na konci první části filmu zůstanou buďto neznalí diváci stále bez kontextu a nebo to zkušení komiksáci budou vnímat jako ztrátu času či příliš zjednodušené originy jednotlivých nových postav. Justice League se totiž také samozřejmě potýká s faktem, že více než polovina hrdinů ještě nemá svoje sólovky a tak je potřeba uvést je scénu rychle, stručně, levně. To však v celkovém dojmu působí až moc uspěchaně a není možné zajistit dokonalou soudržnost.

V druhé polovině se film konečně dostane do fáze, kde se příběh spojí a začíná mít trochu tempo. Nechci tady tvrdit, který z režisérů za druhou půlku může (já z ní z nějakého důvodu cítil Whedona), ale hodně akční druhá půlka zkrátka předvedla lepší výkon, než úvodní koktejl, který skutečně působí jako mix dvou režisérů. Příběh se pak konečně docela příjemně vyvíjí, i když stále poměrně krkolomně. Celkovému dojmu nakonec uškodilo, krom nesourodosti, i předčasné zakončení děje. Snímek ve Vás totiž zanechá po poslední scéně zvláštní prázdné místo, které by chtělo zaplnit, avšak nic nepřijde. Myslím si, že kdyby bylo filmu dopřáno pozvolnější tempo a tak hodina stopáže navíc, mohla Justice League zanechat podstatně ucelenější dojem.Z postav a herců mne nejvíc oslovil Cyborg (Ray Fisher), z něhož jsem měl původně vlastně největší strach, nicméně v celkovém pohledu byl příjemným překvapením. Zklamáním byl naopak Bary Allen aka The Flash (Ezra Miller), který podle mne až moc tlačí na pilu a i přes moje počáteční nadšení si mne zkrátka neudržel. Ben Affleck (Batman) a Jason Momoa (Aquaman) byli velmi průměrní. Gal Gadot (Wonder Woman) nebyla tak roztomilá jako ve Wonder Woman, ale měla pár hezkých chvilek.

FINÁLNÍ VERDIKT:

Film slibující velmi mnoho, ale dodávající mnohem méně. Nesoudržnost a uspěchanost, jsou hlavní mínusy. Rozdíly mezi režiséry jsou znatelné a občas si vzájemně bourají strukturu celého filmu. Mnoho toho bylo vyzrazeno již v trailerech a sneek-peecích, kterých bylo zbytečně moc. Herecké obsazení mne neučarovalo, vysloveným zklamáním byl ale naštěstí jen přehrávající Ezra Miller. Komiksové a akční scény byly vyřešeny pěkně a jedna z věcí co u DC fakt umí jsou easter eggy, kterých bylo málo, ale zase se povedly. Komiksový fanda si zkrátka svoje najde, sešity nepolíbení diváci by však mohli hodnotit ještě přísněji.

Jo a první potitulková scéna není nic moc…. ale na tu druhou si radši vezměte kardiostimulátor!!!

60%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: